Operalördagar

Följande är några av de populära Operalördagarna, en tradition som pågått i över 40 år. Välkomna att hänga i baren eller boka ett bord!

Operalördagar på Wasahof

Musiken äger rum kl 20.30 och varar i ca 10-15 minuter. Sångarna framför ca tre arior.  Reservation för förändringar.

Den konstnärlige ledaren är Staffan Liljas och nås på sliljas(at)gmail.com

2019

Augusti

31/8 Staffan Liljas (bas), Jacob Moscovic (pi)

September

7/9 Fabian Düberg (ten), Ludvig Nilsson (pi)

14/9 Kine Sandtrø (sop), Ludvig Nilsson (pi)

21/9 Mathias Zacchariassen (ten), Jacob Moscovic (pi)

28/9 Ebba Stahre (sop), Linnea Andreassen (mez), Ludvig Nilsson (pi)

Oktober

5/10 Liine Carlsson (sop), Staffan Liljas (bas), Dmitry Tyapkin (pi)

12/10 Ulrika Nilsson (sop), Karin Haglund (pi)

19/10 Kandidat 2 från Operahögskolan, Majsan Dahling (pi)

26/10 Amie Foon (mez), Ludvig Nilsson (pi)

November

2/11 John Haque (ten), Alexander Nordwall (pi)

9/11 Hedda Hasselström (mez), Ania Proskourina (pi)

16/11 Beatrice Orler (mez), Anders Wadenberg (pi)

23/11 Magnus Billström (bar), Michael Kongstad (pi)

December

7/12 Ylva Stenberg (sop), Staffan Liljas (bas)

14/12 Cecilia Hjortsberg (sop), Cecilia Lindwall (sop), Bo Wannefors (pi)

21/12 Säsongsavslutning

Tidigare artister, bland andra:

Sopran

Agnes Auer, Madeliene Barringer, Mia Blomgren, Gunda Bruce, Alexandra Büchel, Lisa Carlioth, Liine Carlsson, Maria Demérus, Emilia Feldt, Karin Frölén, Maja Frydén, Heddie Färdig, Sibylle Glosted, Sanna Gibbs, Henriikka Gröndal, Lisa Gustafsson, Christine Högnabba, Karin Ingebäck, Pernilla Ingvarsdotter, Emelie Joenniemi, Åsa Jäger, Ann Louise Johansson, Anneli Lindfors, Lisa Maast, Maria Matyazova, Lona Mohr Villadsen, Christina Nilsson, Ulrika Nilsson, Ida Nordlund Wennerberg, Paulina Pfeiffer, Randi Røssaak, Annika Sandberg, Rita Saxmark, Cathrine Setterberg, Ebba Stahre, Ylva Stenberg, Anna Eklund Tarantino, Ailish Tynan, Sigrid Vetleseter Bøe, Matilda Wahlund och Lana Zuzic.

Mezzosopran

Linnea Andreassen, Desirée Baraula, Rebecca Fjällsby, Jenny Hertzman, Hanna Leonora Hollesen, Annika Hudak, Kajsa Palmér, Anna Larsdotter Persson, Katarina Leoson, Beatrice Orler, Karin Osbeck, Matilda Paulsson, Susanne Resmark, Katerina Roussou, Emma Sventelius, Emilie Thoor, Erika Tordéus, Margaretha Westerlind.

Alt

Lena Susanne Norin, Rodrigo Sosa dal Pozzo, Susanne Sundberg.

Tenor

Leif Aruhn-Solén, Carl Asker, Michael Axelsson, Oskar Bly, Mats Carlsson, Lars Cleveman, Kaj Hagstrand, John Haque, Vincent Hashmi, Nils Hübinette, Kalle Leander, William Davis Lind, Jon Nilsson, Daniel Ohlmann, Markus Pettersson, Per-Håkan Precht, Daniel Ralphsson, Karl Rombo, Mikael Stenbaek, Clas-Henric Strömberg, Viktor Sundqvist, Kåre Tham, Carl-Fredrik Tohver, Carl Unander-Scharin, Mikael Stenbaek, Tobias Vestman, Carl Walin, Gösta Winbergh, Michael Weinius, Mathias Zachariassen och Gustav Ågren.

Baryton

Michael Bartov, Magnus Billström, Linus Börjesson, Sebastian Durán, Anton Eriksson, Loa Falkman, Andreas Franzén, Oliver Gibbs, Joris Grouwels, Richard Hamrin, Robert Hyman, Marcus Jupither, Thomas Lander, Anders Larsson, Martin Lissel, Martin Lögdström, Mattias Milder, Mattias Nilsson, Andreas Olsson, Kosma Ranuer, Jesper Taube, Bryn Terfel, Per Arne Wahlgren, Ingvar Wixell, Daniel Christopher Wren, Ludvig Wallmark Rydberg, David Wijkman, Johan Wållberg, Fredrik Zetterström, Hannes Öberg.

Basbaryton/Bas

Nils Gustén, Staffan Liljas, Tobias Nyström, Eric Rosénius, John Sax.

Pianist

Bahare Ahmade, Matilda Andersson, Gustav Asplund, André Baraula, Majsan Dahling, Nigar Dadascheva, Love Derwinger, Amanda Elvin, Rebecca Elsgard, Michael Engström, Jan Eyron, Stefan Fred, Arvid Friberg, Andreas Gaarder, Bernard Greter, Emily Liu, Henrik Löwenmark, Martin Hellström, Matti Hirvonen, Daniel Hormazábal Cortés, Åsa Johansson, Eva Karpe, Mathias Kjellgren, Patrik Komorowski, Michal Kongstad, Markus Kvits, Lotta Larsson, Göran Martling, Carlos Murakami, Henrik Måwe, Ludvig Nilsson, Stefan Nilsson, Ulf Norberg, Alexander Nordwall, Stefan Nymark, Ola Ottosson, Piamorex, Albert Van Pham, Daniel Propper, Thomas Rudberg, Alfredo Salvador Figueroa, Jan-Erik Sandvik, Eric Solén, Hans Sjögren, Samuel Skönberg, Olga Tomilina, Dmitry Tyapkin, Anders Wadenberg, Bo Wannefors.

Ensembler

ConOpera, Dahlkvistkvartetten, Yggdrasilkvartetten, Trio Rosé, Semmy Stahlhammer Klezmer Band, Opera Lusta, Opera Tättinpå.

Gästande Instrumentalister

Åsa Harald (violin), Erik Sunnerstam (flöjt), Pär Ulander (dragspel)