Operalördagar Wasahof

Följande är några av de populära Operalördagarna, en tradition som pågått i över 50 år. Välkomna att hänga i baren eller boka ett bord!

Wasahof

Operasången framförs vid restaurangens piano, en tradition sedan 1969 då familjen Holmberg Cornelius tog över Wasahof.

Underhållningen varar i ca 10-15 minuter och sångarna framför ca tre arior.  Reservation för förändringar. Operan äger rum kl 20:30. Den konstnärlige ledaren är pianist Ludvig Nilsson   och nås på ludvig(at)ludvignilsson.com

2022

Hösten 2022

27/8 Jessica Elevant (sopran), Ludvig Nilsson (piano)

3/9 Amanda Liljefors, sopran, Viktor Liljefors, piano

10/9 John Haque, tenor, Ludvig Nilsson, piano

17/9 Julia Björkqvist, sopran, Ludvig Nilsson, piano

24/9 Alixe Durand St Guillain, Tilde Rödland, sopran

1/10 Richard Hamrin, baryton, Ludvig Nilsson, piano

8/10 Ellinor Olmarken,sopran, Ludvig Nilsson, piano

15/10 Kine Sandtrø, sopran, Julia Sjöstedt, piano

22/10

29/10

5/11 Synne Vinje, Clifford Lewis, Ludvig Nilsson

12/11 Magnus Billström, Michael Kongstad

19/11 Maria Karlström, LinaeCarlsson

26/11 Klassafton K2 OHS

3/12  Ulrika Nilsson, sopran, Erik Sunnerstam, flöjt, Ludvig Nilsson, piano

10/12 Mattias Gunnari, Ulrika Skarby, Ludvig Nilsson

17/12 Julavslutning

 

Tidigare spelningar

Januari 2021

8/1 Staffan Liljas (bas), Erik Österberg (pi)

15/1 John Haque (ten), Alexander Nordwall (pi)

22/1 Amie Foon (mez), Ludvig Nilsson (pi)

29/1 David Risberg (bar), Ludvig Nilsson (pi)

Februari

5/2 Kari Koskinen (mez), Ludvig Nilsson (pi)

12/2 Jessica Elevant (sop), Rebecka Elsgard (pi)

19/2 Helgi Reynisson (bar), Sebastian Enhamre (pi)

26/2 Carl Ackerfeldt (bar), Johan Lindström (pi)

Mars

5/3 Linnéa Törnqvist (sop), Vilma Skäryd (mez), Pia Giger (pi)

12/3  Synne Vinje (sop), Clifford Lewis (ten), Ludvig Nilsson (pi)

19/3 Ellinor Olmarken (sop), David Sundberg (pi)

26/3 Mattias Nilsson (bar), Ulrika Nilsson (sop), Jan-Erik Sandvik (pi)

April

2/4 Clara Simonsen Gunge (sop), Josef Gottlander (bas), Ludvig Nilsson (pi)

9/4 Calle Asker (ten), Helena de Waal (sop)

16/4 *** PÅSKUPPEHÅLL ***

23/4 Solveig Bergersen (sop), Rebecka Elsgard (pi)

30/4 Miriam Treichl (mez), Stefan Fred (pi), Erik Sunnerstam (fl)

Maj

7/5 Mikael Horned (bar), Olga Tomilina (pi)

14/5 Magnus Billström (bar), Michael Kongstad (pi)

21/5 Magisterklassen från Operahögskolan

28/5 Katariina Holma (mez), Pia Giger (pi)

Juni

4/6 Sommaravslutning, Ludvig Nilsson (pi)

Tidigare artister, bland andra:

Sopran

Agnes Auer, Madeliene Barringer, Mia Blomgren, Gunda Bruce, Alexandra Büchel, Lisa Carlioth, Liine Carlsson, Maria Demérus, Jessica Elevant, Emilia Feldt, Jessica Forsell, Karin Frölén, Maja Frydén, Heddie Färdig, Sibylle Glosted, Sanna Gibbs, Henriikka Gröndal, Lisa Gustafsson, Cecilia Hjortsberg, Christine Högnabba, Karin Ingebäck, Pernilla Ingvarsdotter, Emelie Joenniemi, Åsa Jäger, Ann Louise Johansson, Jessica Levant, Anneli Lindfors, Lisa Maast, Maria Matyazova, Lona Mohr Villadsen, Christina Nilsson, Ulrika Nilsson, Ida Nordlund Wennerberg, Ellinor Olmarken, Paulina Pfeiffer, Elsa Ridderstedt, Randi Røssaak, Annika Sandberg, Kine Sandtrø, Rita Saxmark, Cathrine Setterberg, Ebba Stahre, Ylva Stenberg, Matilda Sterby, Anna Eklund Tarantino, Ailish Tynan, Sigrid Vetleseter Bøe, Synne Vinje, Matilda Wahlund och Lana Zuzic.

Mezzosopran

Linnea Andreassen, Desirée Baraula, Rebecca Fjällsby, Amie Foon, Hedda Hasselström, Jenny Hertzman, Hanna Leonora Hollesen, Annika Hudak, Kajsa Palmér, Anna Larsdotter Persson, Katarina Leoson, Maria Nordstedt, Beatrice Orler, Karin Osbeck, Matilda Paulsson, Susanne Resmark, Katerina Roussou, Emma Sventelius, Emilie Thoor, Erika Tordéus, Margaretha Westerlind.

Alt

Lena Susanne Norin, Rodrigo Sosa dal Pozzo, Susanne Sundberg.

Tenor

Leif Aruhn-Solén, Carl Asker, Michael Axelsson, Oskar Bly, Mats Carlsson, Lars Cleveman, Fabian Düberg, Kaj Hagstrand, John Haque, Vincent Hashmi, Nils Hübinette, Georg Källström, Kalle Leander, Clifford Lewis, William Davis Lind, Jon Nilsson, Daniel Ohlmann, Markus Pettersson, Per-Håkan Precht, Daniel Ralphsson, Karl Rombo, Mikael Stenbaek, Clas-Henric Strömberg, Viktor Sundqvist, Daniel Svensson, Kåre Tham, Carl-Fredrik Tohver, Carl Unander-Scharin, Mikael Stenbaek, Tobias Vestman, Carl Walin, Gösta Winbergh, Michael Weinius, Mathias Zachariassen och Gustav Ågren.

Baryton

Arash Azarbad, Carl Ackerfeldt, Michael Bartov, Magnus Billström, Linus Börjesson, Sebastian Durán, Caspar Engdal, Anton Eriksson, Loa Falkman, Andreas Franzén, Oliver Gibbs, Joris Grouwels, Richard Hamrin, Robert Hyman, Marcus Jupither, Thomas Lander, Anders Larsson, Martin Lissel, Martin Lögdström, Mattias Milder, Mattias Nilsson, Andreas Olsson, Kosma Ranuer, Helgi Reynisson, Jesper Taube, Bryn Terfel, Per Arne Wahlgren, Ingvar Wixell, Daniel Christopher Wren, Ludvig Wallmark Rydberg, David Wijkman, Johan Wållberg, Fredrik Zetterström, Hannes Öberg.

Basbaryton/Bas

Lars Arvidsson, Nils Gustén, Staffan Liljas, Tobias Nyström, Eric Rosénius, John Sax.

Pianist

Bahare Ahmade, Matilda Andersson, Gustav Asplund, André Baraula, Majsan Dahling, Nigar Dadascheva, Love Derwinger, Amanda Elvin, Rebecka Elsgard, Michael Engström, Sebastian Enhamre, Jan Eyron, Stefan Fred, Arvid Friberg, Pär Fridberg, Andreas Gaarder, Bernard Greter, Karin Haglund, Martin Hellström, Matti Hirvonen, Daniel Hormazábal Cortés, Åsa Johansson, Mikael Kanarva, Eva Karpe, Mathias Kjellgren, Patrik Komorowski, Michael Kongstad, Markus Kvits, Lotta Larsson, Matilda Lindholm, Emily Liu, Henrik Löwenmark, Göran Martling, Carlos Murakami, Henrik Måwe, Ludvig Nilsson, Stefan Nilsson, Ulf Norberg, Alexander Nordwall, Stefan Nymark, Hans Ove Olsson, Ola Ottosson, Piamorex, Albert Van Pham, Daniel Propper, Ania Proskourina, Thomas Rudberg, Alfredo Salvador Figueroa, Jan-Erik Sandvik, Eric Solén, Hans Sjögren, Samuel Skönberg, David Sundberg, Olga Tomilina, Dmitry Tyapkin, Anders Wadenberg, Bo Wannefors.

Ensembler

ConOpera, Dahlkvistkvartetten, Yggdrasilkvartetten, Trio Rosé, Semmy Stahlhammer Klezmer Band, Opera Lusta, Opera Tättinpå.

Gästande Instrumentalister

Åsa Harald (violin), Erik Sunnerstam (flöjt), Pär Ulander (dragspel)